Görme Engelliler

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI

 

Alanın Tanımı: Bilişim Teknolojileri alanı altında yer alan dalların yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

Alanın Amacı: Bilişim Teknolojileri alanı altında yer alan dallarda, sektörün ihtiyaçları ve bilimsel ve teknolojik gelişmeler  doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazandıran nitelikli meslek elemanlarını yetiştirmek amaçlanmaktadır.

DAL PROGRAMLARI

1.WEB PROGRAMCILIĞI

Tanımı: Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım olarak kurulumu bilgilerinin yanında, web sayfası tasarımına ve programlama dilleri yardımıyla etkileşimli web uygulamaları hazırlanmasına yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

Amacı:  Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım olarak kurulumu bilgilerinin yanında web sayfası tasarımı ve programlama dilleri yardımıyla etkileşimli web uygulamaları hazırlama yeterliklerine sahip teknik elemanlar yetiştirmek, amaçlanmaktadır. Okulumuzda web programcılığı dalı bulunmaktadır.

2. VERİ TABANI PROGRAMCILIĞI

Tanımı: Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım kurulumu,veri tabanı ve programlama dilinin kurulumu, veri tabanının    oluşturulması ve yönetimi,  yazılım geliştirme, hata giderme, bakım ve yedek almaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

Amacı:  Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım kurulumu, veri tabanı ve programlama dilinin kurulumu, veri tabanının    oluşturulması ve yönetimi,  yazılım geliştirme, hata giderme, bakım yapma, yedek alma yeterliklerine sahip teknik elemanlar yetiştirmek amaçlanmaktadır.

3. BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ

Tanımı: Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılımı kurulumu, bakım ve arıza giderme işlemleri ve bilgisayar ile kontrol edilebilen sistemler kurmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

Amacı: Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılımı kurulumu,  arıza giderme ve kontrol sistemleri devreleri yapma yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

4. AĞ İŞLETMENLİĞİ

Tanımı: Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım kurulumu, ağ sistemlerinin kurulumu, yönetimi ve ağ ortamı üzerinde yaşanabilecek sorunlar, çözüm yolları ve geniş ağ sistemleri yönetimine yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

Amacı: Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım kurulumu, ağ sistemlerinin kurulumu, yönetimi ve ağ ortamı üzerinde yaşanabilecek sorunlar, çözüm yolları, geniş ağ sistemleri için yönlendirme ve yönlendirme yönetimi yapma yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

İSTİHDAM ALANLARI

Bilişim Teknolojileri alanından mezun olan öğrenciler, seçtikleri dal/meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda;

1.   Bilgisayar teknik servisi hizmeti veren bilgisayar firmalarında, kamu kurum ve kuruluşlarında,

2.   Ağ kurulum ve yönetimi hizmeti veren ya da bu hizmete ihtiyaç duyan firma, kamu kurum ve kuruluşlarında,

3.   Kullanıcı ara yüzüne sahip uygulama ve veri tabanı programları kullanımı ve yönetimi hizmeti veren ya da bu hizmetlere ihtiyaç duyan firma, kamu kurum ve kuruluşlarında,

4.   Web tasarımı hizmeti veren veya web ortamında çalışan etkileşimli programlar hazırlayan yazılım şirketlerinde ya da bu hizmetlere ihtiyaç duyan firma, kamu kurum ve kuruluşlarında vb. yerlerde çalışabilirler.

Bölüm Öğretmenleri:

MUSTAFA ŞEHİTLİOĞULLARI (ALAN ŞEFİ)
BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI YAZ STAJIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI YAZ STAJIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI YAZ STAJIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI YAZ STAJIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI YAZ STAJIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI YAZ STAJIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI YAZ STAJIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI YAZ STAJIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI YAZ STAJIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI YAZ STAJIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI YAZ STAJIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI YAZ STAJIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI YAZ STAJIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI YAZ STAJIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI YAZ STAJIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI YAZ STAJIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI YAZ STAJIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANIBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI